Sprzedaż domu – jak wycenić dom ?

Admin | | 2 | Zarabianie

Dostępność ofert na rynku nieruchomości jest bardzo szeroka. Równie szeroki jest wachlarz cen, które oferują sprzedający. Jak więc samemu ustalić odpowiednią cenę, tak by znalazł się nabywca, a finanse ze sprzedaży były zgodne z oczekiwaniami?

Podpowiadam kilka sprawdzonych sposobów:

  1. Zrób research

Do samej sprzedaży trzeba się dobrze przygotować. Warto wcześniej zweryfikować, czy w naszej okolicy są podobne nieruchomości na sprzedaż. Na cenę ma wpływ zarówno rejon, dzielnica jak i oczywiście sama nieruchomość- metraż, ogród, stan techniczny, materiały wykonania, dodatki – ocieplenie, fotowoltaika. Warto zatem rozejrzeć się jak prezentują się ceny okolicznych budynków wystawionych na aukcje.

  1. Znajdź różnice i skup się na szczegółach

Jeśli posiadamy już informacje o innych, podobnych nieruchomościach warto spojrzeć na szczegóły, którymi się różnią. Na cenę bowiem ma wpływ nie tylko lokalizacja, ale także stan techniczny (zastosowane materiały, odbyte remonty, wymieniane instalacje i wiele, wiele innych), a także dodatki (altana w ogrodzie, wyłożenie kostką powierzchni przed domem, nasadzenia…). Jeśli w ostatnim czasie przeprowadzany był większy remont (malowanie elewacji, docieplenie, wymiana pieca, instalacja fotowoltaiki)- zaznaczmy to w naszej ofercie. Jeśli zadbaliśmy o najwyższej klasy materiały lub zdecydowaliśmy się np. dorobić zadaszenie na tarasie- warto również zadbać, by te szczegóły znalazły się w opisie bądź na zdjęciach. Te detale pozwolą nam umiejscowić wystawianą nieruchomość w widełkach cenowych konkurencji.

  1. Poproś o pomoc

Warto wiedzieć, że wycenę nieruchomości (operat) można po prostu zlecić. Niezależny ekspert dokona niezbędnych pomiarów, oceni jakość wykonania, zbada konkurencję, lokalizację i dokumentację. Nasze zadanie to jedynie uiszczenie opłaty . Na koniec otrzymujemy pełny dokument zawierający wszystkie szczegóły związane z domem wraz ze zdjęciami i proponowaną wartością nieruchomości.

  1. Zbadaj swoje możliwości

Może się okazać, że przy sprzedaży domu największe znaczenie ma dla nas czas- pilnie potrzebujemy pieniędzy i nie jesteśmy w stanie spokojnie czekać. Warto wtedy zastanowić się nad obniżeniem ceny, która pojawiła się po przeanalizowaniu wszystkich detali. Mając czas można pozostawić cenę na wyższym poziomie i spokojnie czekać na nabywcę.

  1. Wystaw ogłoszenie i czekaj

Na rynku nieruchomości krąży powiedzenie, że najwięcej ciekawych ofert pojawia się do tygodnia po wystawieniu ogłoszenia. Jeśli po tym czasie nie mamy zbyt wielu chętnych- może się okazać ,że poza innymi czynnikami (opis, zdjęcia) cena jest zaporowa- warto raz jeszcze zweryfikować, czy ustalony poziom nie jest za wysoki.

Related Posts

Kryptowaluty – przewodnik praktyczny

Admin | | 2

Wraz z ogromnym sukcesem bitcoina wzrosła także popularność innych, mniej znanych walut wirtualnych, a portale inwestycyjne głównego nurtu wreszcie dostrzegły potencjał drzemiący w kryptowalutach. Niezależnie od tego, czy jesteś bitcoinowym…

2 thoughts on “Sprzedaż domu – jak wycenić dom ?

Comments are closed.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie