Odsłonięte zęby – leczenie

Admin | | 0 | Medycyna

Posiadanie odsłoniętego nerwu w zębie jest często bolesnym doświadczeniem, z silnym, ostrym bólem spowodowanym jedzeniem, szczotkowaniem lub po prostu szczotkowaniem zęba językiem. Jest to problem dla wykwalifikowanego dentysty ratunkowego. Ten artykuł wyjaśni, dlaczego możesz mieć odsłonięty nerw zębowy i jak dentysta będzie go leczył.

Twoje zęby składają się z trzech podstawowych warstw:

  • Najbardziej zewnętrzna warstwa składa się z mocnej emalii, która ma półprzezroczysty, białawy odcień.
  • Pod spodem znajduje się warstwa wrażliwej zębiny, która stanowi większość zawartości zęba i nadaje zębom ich charakterystyczny kolor.
  • Najbardziej wewnętrzną warstwą jest miazga zęba, która jest delikatna, niezwykle wrażliwa i bogata w nerwy i naczynia krwionośne zamknięte z dala od reszty jamy ustnej.

Ważne jest, aby znaleźć wykwalifikowanego dentystę w nagłych wypadkach, aby uzyskać natychmiastowe leczenie. Niestety, odsłonięty ząb sprawia, że wszelkie specjalistyczne zabiegi typu założenie licówek kompozytowych należy odłożyć w czasie.

Dentysta początkowo zastosuje żel lub spray środków odczulających, aby złagodzić natychmiastowe uczucie bólu. Gdy już sobie z tym poradzi, dowiedzą się, dlaczego dokładnie nerw został odsłonięty. Może to być spowodowane próchnicą zębów odsłaniającą zębinę lub miazgę, odsłoniętym korzeniem z powodu choroby przyzębia lub dowolną kombinacją czynników.

Następnie dentysta poinformuje Cię, jakie leczenie zaleca . W zębie znajdującym się z przodu jamy ustnej osoba może być w stanie zobaczyć część lub całość odsłoniętego korzenia, jeśli:

  • Uszkodzenie dziąseł odsłania głębsze struktury zęba
  • Wierzchołek zęba oderwał się, pozostawiając widoczny korzeń
  • Ząb zaczyna się obracać, rozluźniać lub wypadać

Korzeń zęba może zostać odsłonięty w wyniku nagłego urazu, takiego jak uderzenie w usta. Ekspozycja może zamiast tego następować stopniowo, z powodu próchnicy zębów lub choroby dziąseł. Poniżej omawiamy te problemy bardziej szczegółowo:

  • Urazy jamy ustnej mogą łamać lub przesuwać zęby, powodując, że korzenie stają się widoczne. Na przykład uderzenie w twarz może spowodować przesunięcie zęba w dziąsłach, odsłaniając jego korzeń.
  • Nieleczona próchnica zębów może prowadzić do odsłoniętych korzeni zębów. W większości przypadków dzieje się to powoli w czasie. Ponieważ próchnica zjada ochronną powłokę szkliwa zęba, osoba może mieć zwiększoną wrażliwość lub ból. W końcu korzeń może stać się widoczny, zwłaszcza jeśli próchnica jest tak zaawansowana, że ząb pęka. Widoczne są tylko górne porcje zdrowych zębów. Dziąsła powinny wyglądać równomiernie na wszystkie zęby, bez znaczących różnic w kształcie lub grubości.
  • Jeśli korzeń jest odsłonięty z powodu recesji dziąseł, dziąsła mogą wyglądać nierównomiernie – niektóre zęby mają mniej tkanki dziąseł niż inne. Może się również wydawać, że między zębami i dziąsłami występują szczeliny lub kieszenie.

Jeżeli planujesz założenie licówek kompozytowych, to w przypadku odsłoniętego korzenia zębowego nie będzie to możliwe. Na początku należy pozbyć naglących dolegliwości, a dopiero potem zdecydować się na zabieg estetyczny.

Related Posts

Warzywa na zdrowie

Wszystko, co warto wiedzieć o zdrowym…

Admin | | 0

Wszyscy, którzy chcą dobrze zadbać o swoją odporność, powinni wiedzieć, że najważniejszą z rzeczy, które są potrzebne aby to osiągnąć, jest zdrowe odżywianie. Jednak by odżywianie było skuteczne i dobrze…

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie