Kryptowaluty – przewodnik praktyczny
Admin | | 2 | ZarabianieWraz z ogromnym sukcesem bitcoina wzrosła także popularność innych, mniej znanych walut wirtualnych, a portale inwestycyjne głównego nurtu wreszcie dostrzegły potencjał drzemiący w kryptowalutach. Niezależnie od tego, czy jesteś bitcoinowym wyjadaczem, czy może dopiero chcesz zainteresować się tym tematem, przygotowaliśmy dla ciebie krótki przewodnik po wirtualnych pieniądzach, dzięki któremu poznasz podstawowe pojęcia związane z kryptowalutami.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty są internetowymi odpowiednikami pieniędzy, choć nie posiadają one nominalnej wartości usankcjonowanej przez państwo. Innymi słowy, wirtualne waluty posiadają takie same cechy jak pieniądz fiducjarny (podzielność, trwałość itd.), a owe właściwości są zagwarantowane przez zaawansowane algorytmy kryptograficzne. Faktyczna wartość danej kryptowaluty jest ustalana przez jej użytkowników na drodze wymiany, czyli zazwyczaj w ramach giełd, kantorów lub zwykłych transakcji pomiędzy internautami. Choć za bitcoina i inne wirtualne waluty można zakupić bezpośrednio niektóre rodzaje dóbr materialnych, tak naprawdę w większości przypadków najpierw niezbędna jest zamiana na pieniądz fiducjarny.
Czym jest blockchain?
Większość kryptowalut (choć nie wszystkie) oparta jest na systemie blockchain, którego główną zaletą jest bezpieczeństwo przechowywanych danych. W ramach blockchainu wszystkie transakcje kiedykolwiek wykonane za pomocą danej kryptowaluty (a więc ich liczby idą w dziesiątki miliardów) są dzielone na pojedyncze bloki zawierające setki lub tysiące transakcji , a następnie umieszczane w blockchainie, czyli łańcuchu bloków. Blockchain przechowywany jest na milionach komputerów na całym świecie, co pozwala na uniknięcie prób manipulacji danymi, a w zamian za weryfikowanie prawidłowości nowo-powstałych transakcji (co dzieje się za pomocą mocy obliczeniowej) tzw. górnicy otrzymują w nagrodę walutę. Dzięki numeracji bloków można w łatwy sposób znaleźć i sprawdzić czyjś stan konta lub wykonaną niegdyś transakcję.
Czym jest klucz publiczny i klucz prywatny?
W przypadku najpopularniejszej z kryptowalut, czyli bitcoina, najważniejszym pojęciem jest klucz prywatny oraz klucz publiczny, które razem tworzą bitcoinowy portfel. Oba klucze składają się z ciągu cyfr i liter, lecz różnią się przeznaczeniem – klucz publiczny pełni funkcję numeru konta bankowego, na który kierowane są przelewy kryptowaluty, natomiast klucz prywatny jest hasłem weryfikującym fakt posiadania środków na kluczu publicznym. Dlatego ważne jest, żeby nikomu nie zdradzać klucza prywatnego do portfela kryptowaluty.
Related Posts
2 thoughts on “Kryptowaluty – przewodnik praktyczny”
Comments are closed.
Znajomy namówił mnie do kopania bitcoinów, już ustawiłem komputer, ale nie wiem czy na dłuższą metę jest to opłacalne po odliczeniu rachunków za prąd.
Zarabianie na bitcoinach nie przynosi dużej ilości gotówki, lepiej grać na giełdzie.