Jak stworzyć plan rozwoju osobistego?

Admin | | 2 | Bez kategorii

Pojęcie rozwoju osobistego jest znane zdecydowanej większości ludzi. Nie każdy jednak wie, co właściwie się pod nim kryje. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym właściwie jest rozwój osobisty. Doskonałym pomysłem okaże się również sporządzenie własnego planu rozwoju osobistego. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu, zarówno w życiu zawodowym, jak i w życiu prywatnym.

Czym jest rozwój osobisty?

Jak nietrudno się domyślić, nie istnieje legalna definicja rozwoju osobistego. Nie ma się temu co dziwić, gdyż nie jest to pojęcie prawnicze. Na pewno można stwierdzić, że rozwój osobisty jest pewnym procesem. Nie wystarczy więc jednorazowe wykonanie pewnych czynności, aby można było uznać, że praca nad sobą jest ukończona. Jego celem jest przede wszystkim nauka prawidłowej oceny swoich umiejętności.

Ponadto, rozwój osobisty ma na celu pracę nad poczuciem własnej wartości.
Istotne jest również i to, aby być świadomym negatywnych cech swojego charakteru. Niektóre z negatywnych cech można akceptować, a z innymi należałoby walczyć. Warto walczyć szczególnie z takimi wadami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najważniejsze jest to, aby w pełni wykorzystać swój ukryty potencjał. Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, iż nad swoim rozwojem osobistym można pracować zarówno samodzielnie, jak i przy pomocy doświadczonego specjalisty.

Jakie działania warto podjąć?

Jak zaznaczono wyżej, rozwój osobisty to ciągła praca nad sobą, niestety niełatwa.

Istnieje szereg działań, które warto podjąć, aby lepiej poznać siebie , swoje mocne i słabe strony.

Przede wszystkim warto byłoby przeprowadzić pewien plan rozwoju osobistego. Koniecznie trzeba postarać się o:

 • próbę identyfikacji swoich mocnych i słabych stron
 • określenie celów rozwoju osobistego
 • pogłębianie wiedzy dzięki fachowej literaturze
 • szlifowanie praktycznych umiejętności
 • praca nad umiejętnościami społecznymi
Wskazana jest więc cierpliwość.
Sporządzenie planu rozwoju osobistego może nastręczać pewnych trudności. Dobrym pomysłem może więc okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalnego coacha. Pomoc może świadczyć także psycholog bądź psychoterapeuta. Istotne jest to, aby praca nad rozwojem osobistym była systematyczna. W przeciwnym bowiem razie, mowy o satysfakcjonujących efektach być niestety nie może. Te nie pojawią się oczywiście natychmiast. Trzeba będzie poczekać na nie minimum kilka tygodni.  Ważne jest także to, aby pamiętać, że rozwój osobisty ma służyć nie tylko życiu zawodowemu, ale i osobistemu.

2 thoughts on “Jak stworzyć plan rozwoju osobistego?

  • Author gravatar

   Rozwój osobisty warto uznać za istotną część swojego życia. Pozwala on na zwiększenie swoich możliwości. Pracuj, a efekt przerośnie twoje oczekiwania.

  • Author gravatar

   Czy rozwój osobisty to wyłącznie wymysł osób chcących naciągnąć cię na pieniądze. Niekoniecznie. Warto pójść po rozum do głowy i samemu skupić się na tym, co dla ciebie ważne. Zdecydowanie opłaca się włożyć wysiłek w sprawy, które przybliżają cię do oczekiwanego celu.

Comments are closed.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie